15 Ocak 2009 Perşembe

Yazdan kalma bir gün...

Bu gün Silivride işim vardı. Öğlene doğru baktım hava sıcaklığı 17 derece. Arılara kalmış 30 km dururmuyum hiç.Görüntünün güzelliğine bakın . Hasret kalmışım yazdan beri oh be...

Hemen giyersin maskeyi, yakarsın körüğü başladım sırayla açmaya. Genel durumlar iyi. Yaklaşık olarak 15 kovan açmışım hızımı alamadım tabi.
Onlarda özlemişler çıta aralarından bakıştık. Ee nede olsa platonik aşk bizimki:)
Fazla çıtalar bir kez daha alındı sıkıştırma yapıldı sarıldı sarmalandılar. Üst örtü bezi olarak daha önce gri izolasyon malzemesi kullandığımı söylemiştim. Hiç rutubete rastlamadım ben bu malzemeden çok memnunum.
bazı kovanlarda bal miktarının az olduğu tespitini yaptım. Şimdi bizim usta; "arıcı oldunda tespitte yapıyon" diyecek ama desin Muhsin Doğaroğlunun stres sınırı lafını duyunca bunlara birer litre invert şurup takviyesi yaptım. Hava böyle bir gün daha devam etse çekerler hepsini zaten.
En son evin terasına çıktım. Bizim ustanın kaybettiği kapak orda deyilmi gözlerime inanamadım:) Açtım hemen onuda durumları canavar gibi. Fazlalık boş bir çıtayı aldım bir litre şurup takviyeside onlara yaptım nede olsa bunlar çiçi arılar açlığa alışık değiller nolur nolmaz:)Baktım bir tanesi kapı önüne kadar geldi biraz sohbet ettik Almanyadaki teyzesine selam gönderdi:))

2 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Maşallah maşallah,arıcılığıda öğrendin ama kapak kapatmayıda öğren derim::))

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Çok pis kapak kapatırım abi:)