24 Ekim 2016 Pazartesi

Kolonilerde musluklar bu dönemde daraltılmalı...

Bu hafta arılarıma beş kilo pudra şekeri ve bir kilo bal kullanarak kek yoğurdum.


Kıvamıda güzel oldu hani. Ne kadar sert olmasını isterseniz o kadar yorucu oluyor yoğurması.Kolonilere eşit miktarda pay ederek verdim.


Arılarım kışlık stoklarını yaptılar


Birde kışlayacakları nüfusu da oluştururlarsa değmeyin benim keyfime


Bazıları hem şerbet hemde keklendi. Bu sene şerbet olarakda 18 litrelik şeker pancarından mamül invert şerbet kullanıyorum. 


Bu hafta musluklarda iyice daraltıldı.3-4 cm kadar musluk bence bu mevsimde yeterlidir. Havalandırma açısından benim kovanlar tel altlıklı olmaları nedeniyle daraltılmış musluk sıkıntı oluşturmuyor.


Özellikle yağma davranışı ve sarıcaların kovanları yoklaması bu dönemin en önemli sıkıntısı. Bu zamanda en fazla koloni kaybı yağma nedeniyle olmaktadır.


Kıvırcıklarımı da az gecikmeli olarak diktim. Bu senede piyasada boy göstereceğiz anlaşılan.


Bunlar bu senenin ferikleri artık yumurtaya başladılar. Ufak ufak yumurtluyorlar. Horozda psikopat yürüyüşlü ve çok havalı ama yaşlı olandan dayak yiyor inek :))


3 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abim.

Koloni daraltmada işi bence Eylülde başlamış olmalıydı.Tabii biraz yöreye görede değişir.Benim orası için söylüyorum.Sarıca ve yağmacı arı tehlikesi çok fazla.Acemilerin en çok koloni kaybı yaşadığı sebeplerden birisi koloni yağmasıdır.

Kızların durumu iyi görünüyor.Şerbetliğe koyduğuna göre şurup işi tamamdır.

Kek yoğurma işi eline yakışmış..Ne derler di...elinin hamuruyla ....:::))

Yakışmış ...yakışmış....sen şimdi bunun arkasından yengeye börek bilem yapmışsındır ....::))

Bir dahaki sefere bizi çaya çağırırsın diye bekliyoruz...::))

SLM ve Muhabbetle...

Ali Türk dedi ki...

Sevgili kalfam Alla ne virirse her şiyin hayırlısını virsin, sanki taş devrindeyiz evde kek yoğuruyor, bir türlü pintiliği bırakamadın gitti. Çeşit çeşit her taraf kek. Ayrıca kek leğende yoğrulmaz, mermer tezgahta yapacaksın tezgah keke yapışıp havaya kalkamazdı :)
Bereket şurup konusu evde değil biraz hazıra alış rahatını düşün :)
Maşallah arıların sağlıklı bal sorunu yok, baharda arı satıp gene para kıracaksın, konu sen olunca dönüp dolaşıp iş paraya dayanıyor, körle yatan şaşı kalkar misali...
Horoz havalı ama tecrübe yok garibimde, tecrübelendiğinde gençliğini anlatır artıkın torunlarına :)

Sağlıcakla kal.

muhteşem turunç dedi ki...

Yusuf abim merhaba,

Ben musluk daraltmayı eylül başından da önce yaptım. Ancak bu aralar bayağı koloni kaybı olduğu haberleri üzerine haber yapma gereği duydum.
abi ne o elinin hamuru börek açma işi felan; kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş derler ya seninki de o hesap olmuş. Artık çaya bizmi geliriz sizmi gelirsiniz zaman gösterir.
Sağlıcakla kal.

Sevgili ustam,

Bizim senin gibi kek hediye edenimiz olsaydı bizde pintilik etmez yoğurmaz hazır kek kullanırdık:)) Şurup işi iyi oldu hakikaten kaynat soğumasını bekle şerbet hazırlamak dert.:))
Dediğin gibi bu sene arı satar köşeyi dönerim:)))
Sağlıcakla kal.