10 Ekim 2016 Pazartesi

Kim demiş kargalar zararlı hayvanlar diye :))

Kim demiş kargalar zararlı hayvanlar diye))


Kaç senedir bahçeme incir ağacı dikeceğim.
Çelikledim olmadı.
Fidan aldım olmadı.


Aşağı tarafta bulunan bir incir ağacının meyvesini bahçemde çardak altında yiyen kargalar sonunda üç adet fidan sahibi olmama neden oldular. Bunlar kasım ayında olmaları gereken yerlere alınacaklar.


Kümesimi de bir yıldır temizleyememiştim. Gübreler 10 cm lik ızgaranın üzerine çıkmıştı. Birde tüy değiştirme dönemleri gelince kümes iyice gözüme batmaya başlamıştı.


Bu hafta hallettim. bu plastik ızgaralardan çok memnunum.Üzerindeki gübrelerin dökülmesi için kaldırıp yere vurmak yeterli. Altta kalanlar basılıp ezilmemiş olduklarından zeminden sıyrılmalarıda çok kolay oldu. Ayrıca temizlik sonrası zemini böcek ilacı ile de ilaçladımki rahat etsinler. Geçen seneden kalma yemler duruyor olsada bir adet yeni fare yemide ilave olarak koydum. Izgaranın altında olan bu tür malzemelere tavuklarım ulaşamıyorlar. Bu sene şu ana kadar fare görmedim.


Öğleden itibaren hava ısınınca arılarımı sıradan kontrole başladım.


Bal stokları şu ana kadar kontrol ettiklerimde yeterli.


Bazıları yavruyu kesmişler

Bazılarında ise ki bunlar 5-6 çıtalı kolonilerde yavru devam ediyor.


Genel anlamda işler yolunda görünüyor. Bakalım bahara nasıl çıkacağız.


Bal blokesi olmuş zayıf kolonilerden birine iki hafta öncesi esmer petek girmiştim ana arı yumurta atsın diye oda beni üzmemiş.

Kümeste şu anda iki horoz var bakalım neler olacak.
Genç olan şimdilik kenarda durmakta.
Yaşlı olan ise denizli kırması ve yakışıklı kerata.. hayırlısı.


Yaklaşık 16-17 yıllık eski püskü paslı bir el arabam vardı. Geçen kış birileri almıştı. Kim olduğunu bulamadım çokda andım alanı:)) bir ay kadar öncesi getirip bahçeye bırakmış. Kaynak izlerinin olduğu yerden kırmış orayada ahşap kazık çakmış:)) öyle kullanmış. Tuttum aynı yere boru çakıp kaynattım bayağı sağlamda oldu daha dışarda bırakırmıyım. Hah Dr tamir etmiş deyip gene alır götürür. Aldım bodruma.


2 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Muhteşem abi hastayım ayaklarına bir hafta sonu ful uyudun ama bu hafta sonu felaket çalışma yapmışın.
İncir çekirdekten çıktığında meyve vermiyor, elimde üzerinde birde meyvesi olan çelikleme üretimi siyah incir var onu hemen al.
Arılarıyın durumu süper görünüyor, inşallah kayıpsız kışlarlar.
Genelde yavruya devam eden arılar zayıf ve fakir arılar oluyor, güçlüler sosyete gibi çocuk istemiyorlar :)
Adam senin arabayı gtürüp sana sevap kazandırıp sonra yerine koyuyor birde arabayı saklıyorsun, o arabayı hurdacı görse almaz, o kadar kullanılmışki sac teneke gibi incelmiş :)))

Sağlıcakla kal.

muhteşem turunç dedi ki...

Sevgili ustam
Bu hafta hakikaten iyi çalıştım
Ama geçen hafta uyuyamamıştım. Aklım keçideydi hatta rüyalarıma bile girdi ve uyandım:)
Benim oralarda tarla kenarlarında kendi çıkmış bir sürü incir var hepside acayip incir veriyor sana ne oluyorda vermez diyorsun. Görecez bakalım ayrıca sendekinide alalım sevabına dikeriz bir yerlere.
Arılarımın bu sene hakikaten maşallahı var inşallah kışı kayıpsız atlatırda zengin olurum:))
El arabama laf yok sacı felanda ince değil üzerinde kurumuş en az 10 kilo beton var bi kere:)) Bu sefer alırsa kahrolurdum gerçekten.:)) o nedenle bodruma aldım.
Sağlıcakla kal.