13 Eylül 2015 Pazar

Yağmur.....Kış hazırlıklarına devam.

Cumartesi günü hava kapalı ve sağanak yağmurluydu. Bu yağmur 3-4 gün sürecekmiş, bundan polen kaynağı bir çok çiçek faydalanacaktır.


Yağmur izin verdikçe kolonilerimi besledim. Aşağıdaki koloni geçen hafta verilen şerbeti çekmiş. 


Gene şerbetini çekmiş olan bir başka 5 çıtalık kolonim. Bu koloni kendisi gelip bu ruşete girmişti.


Avusturyalı f1 analı kolonide işler yolunda. Bakalım sezonda neler yapacak.


Buda karakovandan  standart kovana alınan koloni. Durumlar iyi görünüyor. Bu hafta verdiğim şurupla beraber 22 koloniye toplamda 75 kg toz şekerden yapılmış hacmen birebir şerbet verdim. Bu şu anlama geliyorki kolonilerimden aldığım balı şerbet olarak geri verdim. Önümüzdeki hafta tüm koloniler ayrıntılı kontrolden geçecekler yavru alanlarına bakılacak bloke olma sınırında olan varsa ana arıya yer açılacak balı az olan varsa çok olandan destek verilecek. Bu aşamadan sonra kek vererek kış arılarını oluşturma amaçlı bir uygulamaya geçeceğim.


Geçen haftadan verilen şerbeti çekerken bayağı arı ölümü yaşanan bir ana kutusu. Yavrulu çıtalar kontrol edildi günlük yumurta görülünce fazla kurcalanmadı şerbetlik yıkanıp tekrar dolduruldu.


Kızlarımda haftalık yumurta ihtiyacımı karşılayıp bol bol gezdiler.


Şimdi ıspanak dikim zamanı bizde gerekeni yaptık. Tohumdan yetişenleri 10 cm aralıklı olacak şekilde seyreltip yeni yerlerine diktik.


Eylül ayı Trakyada bağ bozumu zamanıdır. Bizde bağımızı kademeli olarak bozmaya başladık.


2 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Muhteşem abi her yer kurumuştu yağmurlar iyi oldu.İş yapmak için yağmurun dinmesini beklemek çok zormuş.Bu ay toparlanma kışa hazırlık ayı.
Ispanak ekmişin o iş benim alanıma girmiyor hayırlı olsun sağlıcakla kal.

muhteşem turunç dedi ki...

Rahmetli babm derdi; bazı insanlar çalışmak için yaratılmış diye:))sende onlardansın demek.Yağmur yağınca ben sırt üstü yattım:)) niye zor olsun:)) Ayrıca ıspanaktan sonraki resmi görmemiş olman bayağı hoşuma gitti hep böyle davran:))
Sağlıcakla kal.