7 Mayıs 2012 Pazartesi

Ben gelirimde oğul çıkmazmı:/)

Bu cumartesi tekrar Ahmet abimizin arılığına gittim. Gider gitmez olan oldu tam üç oğul:/)


Hemen günün anlam ve önemini belirten bir resim aldık.:/) Tam eve döndümki telefon etti doktorum internette yayınlayacaksan tam haberlik bir oğul çıktı armudun dalı kırılacak nerdeyse gel istersen dedi ama boş verdik.

Bu hafta kolonilerimde genel kontrol yaptım. Bir tanesinde ana memeleri başlanmış, hepsi daha açık durumda iken yakaladım. İşin enteresan tarafı günlük yumurta da vardı bu kolonide. Memeler tıraşlandı zaten anamızın kanatları kesik içimiz rahat bir şekilde haftaya kadar süre tanındı ineklere:/)


Koloni kontrollerimde arı kata çıkmış petek kabartıyorsa ballığı kaldırıyorum ve kuluçkalıkdaki erkek çıtamın durmuna bakıyorum. Oda kabartılıyor ise asayiş berkemal anlamına geliyor ancak ben genede kuluçkalığın ikinci katını kaldırıp arı alt katta çalışıyormu meme yapmışlarmı bakıyorum.Kontrollerimden birinde erkek arı çıtasındaki yavrular kapanmış idi ve varroa mücadelesi amacıyla kesip aldım. Gözleri açınca bayağı bir varoa imhasında bulunmuş olmam mutlu etti beni.


Epeydir bir zihni sinir procesi:/) faaliyetim yoktuki bu hafta bir tane daha mevcuda ekleme yaptım. Evde atıl duran eski bir su deposunu kullanarak ve gene eski bir kovaya şamandıra takarak arılarıma suluk yaptım. Şamandıranın topuzuna bir poliüretan köpük parçası monte ederek sistemi tamamladım. Arıların girişine mani olmayacak şekilde güneş görmemesi içinde üstünü kapattım. Köpüğe biraz bal sürerek arıların yeni suluğa alışmasını sağlamaya çalıştım.

Her hafta depoda kalan suyu fidanlarıma vereceğim ve taze su doldurarak arıların temz su ihtiyacını sağlayacağım.

12 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abi.

Proje güzel.2009 daki benim suluk denemelerim aklıma geldi:)

Strafor aralarına centik acarsan arının o aralıktan daha iyi suyu çektiğini göreceksin.Aksi halde bir miktar arı su alırken telef olacaktır.

Diyeceksin ki bu kadar akıl sen nasıl suluyorsun :)

Serbest bıraktım onlar suyu tedarik ediyor::))

SLM ve Muhabbetle...

Mirili dedi ki...

Abi bakıyorum da oğul görmeye sağa sola gidiyorsun, ustanın mekana gitsen anında atar bir kaç tane dolaşıp yorulma :)))

Bizim gelin napıyor ne ediyor aç mı, susuz mu. Gözden ırak kaldı bu aralar :)

Suluk şahane olmuş. İşi bilene eskiler ne kadar işe yarıyor.

Hayırlı günler dilerim...

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Muhteşem abi,gittiği yeri ogulla doldurdun.Acaba bizide ziyaret etsin diyenler vardır.Dikkate almanı dilerim.Saglıcakla kalın.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Muhteşem abi selamlar,
Oğul işi iyiymiş burayada buyur gel biraz oğul görelim :) suluk iyi olmuş iyi bir fikir tebrikler.
Koloni bakımın hayırlı olsun abi,
doğru koloni yönetimi ile arıcılık daha iyi zevk veriyor.

Selamlar Saygılar.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Yusuf abi bahsettiğin çentikleri düşündüm de üşendim:/( kenarlar yeter dedim bakalım görecez bu hafta. Benim çim alanın otomatik sulaması yetiyor aslında da işte adı üzerinde zihni sinir projesi dedik ya.:/)

Fatih abi en kısa zamanda gideceğim ustanın arılığa merak etme havasını almak lazım onunda:/)suluk güzel oldu evet bakalım süreç içinde nasıl iş görecekmi. Gelin kimki:/) haa şimdi hatırladım kurt kaptı onu ba:/) sağlıcakla kal abi.

Vecdi abi isteyen olursa gideriz tabi bir nevi amme hizmeti olur abi:)Sağlıcakla kal abi.

Mehmet abi sizin oradakiler arıcılığı bilmiyorlar ba:/) ben gelsemde çıkmaz oralarda oğul:/( şaka bir yana suluk benimde hoşuma gitti bakalım nasıl olacak zaman içinde işleyecekmi. Dediğin gibi doğru koloni yönetimi arıcılığı hakikaten zevkli hale getiriyor. Sağlıcakla kal abi.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

hocam selamlar,

ne bereket varmış sizde maşallah oğullar o kadar çokki almaya bile gitmiyorsuunuz.:)))

arada sırada bizede uğra hocam zira arı çoğaltmam lazım..

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhtemen bey maşallah gittiğiniz yere gudümsüzlüklerinizide hemen götürüyorsunuz. Kaç senedir bende oğul çıkmaz, ne zaman geldinse pirişan olduk.
Terzi Ahmette bu yıl iflah etmez, Allah yardımcısı olsun. Bak demedi demeyin ahanda yazım buraya.
Suluk güzel olmuş.
Sağlıcakla kal.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Zafer abi evet maşallahımız var:/) sen hele yeni yerine bir yerleş şıp der damlarım ben:/) sağlıcakla kal abi.


Ali bey muhtemen bey kim:/)neyse gelecem gelecem bekle az kaldı ba:/) millet görecek oğulları. Suluk hakkat güzel olduda iş yaparmı zaman içinde görecez. Sağlıcakla kal abi.

SERDAR ÖZHAN dedi ki...

Muhteşem abi arılarının maşallahı var,koloni bakımlarını erkek çıtası ile kontrol etmek çok pratik oluyor,yeni suluğun hayırlı olsun,sağlıcakla kal abi.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Serdar kardeşim sağolasın.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Abi acilen bizim buralara da gelmelisin :) arılar için yaptığın suluk muntazam olmuş tebrikler abi.

Selamlar Saygılar.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Mehmet abi gelecem merak etme. Bizimki bensiz sac kavurma yerde ben onu almadan alamanyalara gelmemmi hemde ders olur ona:/)