21 Mayıs 2012 Pazartesi

Trakyalı Şenol ziyaretime geldi ba:/)

Aşağıdaki resim bahçemdeki güllerden biri.


Bu sene havaların yağmurlu ve geçen senelere göre ılık geçmesi bahçemi hiç olmadığı kadar güzelleştirdi.

Tabiki kendime de haksızlık etmemem lazım bende planlı çalışmanın sonucunu gördüm.

Bu cumartesi genel olarak hava kapalı ve zaman zaman yağmurluydu.

Vişne fidanına yaptığım kiraz aşım bayağı yol aldı bakalım sonuçda devam edecekmi.
 Arılığımın olduğu yer olarak boş ekilmeyen arazilerin içinde olduğum için bahar çiçeklerinden fazlasıyla yararlanıyorum.

Katır tırnakları oldukça fazla fakat arıların ziyaret ettiklerine fazla tanık olmadım.

Pazar günü telefonum çaldı:/) abi sana geliyoruz. Dedi... ve geldi. Geldiklerinde arabanın içinde larva transferi yapıyorum. Dedim dur bitiyor kurumasınlar sonra hoş geldin derim:/) Bir gün önce yaptıklarımdan 5 tane tutmuşdu hemen bizim ustayı aradı ve ispiyonladı:/( bu yaptıklarımdan kaçı tuttu  öğrenemedi:/) Diğer arkadaşlarda arıcı arılığa gelinirde kovan açmadan olurmu dedik ve bir çıta tutuşturduk ellerine. Bakın nasıl dikkatli izliyorlar:/( ..


Bir ara baktım bir kovanın önüne oturmuş dikkatli dikkatli izliyor. Muslukdada sanki savunma yapan arılar var ve ben bu boş kovanı bir gün önce dikkatimi çektiği için  kontrol ettim içinde sadece yağmaya gelenler vardı. Ancak enteresan şekilde muslukdada savunma yapan bir iki arı mevcuttu. Hadi bakalım dedim bil nedir bu:/) Sonra açtık baktık demezmi ağzı kulağında buna oğul girecek:/(..girsin be dedim benden çıkmasında:/) Namı diğer trakyalı Şenol kardeşimi gerçekten severim. Zaman zaman gülme krizine girdiğimiz ve yeter artık deyip telefonu kapadığımız çok olmuştur.


İşimiz var bize müsade dediler. İşleri azaltalım mangala beklerim dedim ve gittiler. Tam o sırada gök yüzü karardı ve gök gürlemeye başladı ben arılıktayım.... arıların kovana dönüşleri görülmeye değerdi ve bastım deklanşöre filme aldım.
13 yorum:

SERDAR ÖZHAN dedi ki...

Muhteşem abi bahçen güzel görünüyor,halı saha gibi maşallah,kiraz aşında inşallah yazada böyle devam eder,daha gelmemiş ama şimdiden oğulun hayırlı olsun,sağlıcakla kal abi.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Muhteşem abi bahçen çok güzel.Kovanların ogulla dolacaga benziyor.Saglıcakla kalın.

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abi hadi gözün aydın ba, misafir sezonunu açmışın::))
Bizde en kısa sürede seni ziyaretten mahrum bırakmayız inşallah.
Bahçe süper gözükyorda, yav aşı braz kafamı karıştırdı, normal agaca macun sürüp bu aşı diye bana hava atmaya çalışmıyon dimi?
Neyse önemli degil.
Duyumlarıma göre larva transferlerinde sorun yaşıyormuşun, bana göre larvalar kurumasın diye girdiğin araba larvaları kurutmasın?
Sağlıcakla kal.
Unutmadan misafirler bir şey yemeden mi gittiler, merak ettim ba..

Mehmet Yüksel dedi ki...

Abi bahçen maşallah gerçekten güzel görünüyor,insanın içi açılıyor baktıkca.Aşın tutmuş hayırlı olsun abi,inşallah meyvelerinden de tatma
imkanımız olur.
Arılarınında maşallahı var,seslerini
duymak ayrı bir zevk,hayırlı sezonlar abi.

Selamlar Saygılar.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Serdar kardeşim teşekkürler.

Vecdi abi tuzaklar kurulu bakalım kısmette ne var hayırlısı olur inşallah.

Sevgili ustam bir iki hafta sonra işlerim yavaşlar beklerim artıkın. Abi o kiraz aşısı benim buluşum bir yöntem. Tutsun macunu kaldırınca görecen nasıl olduğunu.Larvalarda kuruma olmasın diye arabanın torpido ve camlarını ıslak bezle sildim ıslak bezi torpidaya serdim. Tutma oranımın düşmesinin bir nedeni mutlaka var ama bulamadım nedir ineklerin derdi:/(misafirler bir şey yemeden gönderilirmi adam başı bir iki bisküi ve çay:/( daha ne olsun:/(ben senin gibi şanslı değilimki komşu horozu kesip getirsinde yiyelim.:/)sağlıcakla kal.

Mehmet abi sağolasın beklerim bahçeme. Kiraz inşallah tutmuştur. Sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abi.

Bahçe gayet güzel görünüyor.Hele bir de kendi emeğin olunca daha da süper görünür.

Transferi yapmak için bula bula arabayı mı buldun.Merdiven altı üretim yapıyormuş gibi yani .Bak üstelik bir de baskın yemişsin::))

SLM ve Muhabbetle...

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Yusuf abi haklısın kendi emeği olunca insanın başka bir güzel görünüyor. Zaten bahçemin en önemli özelliği bu güne kadar benden başka amele ve bahçıvan görmedi:) Abi araba hacim olarak ufak olması hasebiyle en kolay nemli ortam sağlayabildiğim bir yer o nedenle hep arabada çalıştım bu güne kadar ama dediğin gibi baskın yedik hayırlısı olsun:/(sağlıcakla kal.

Mirili dedi ki...

Doktor abi selamlar;

Bahçe çok güzel görünüyor ama hafta da bir iki gün durmakla ben hevesimi alamam :(

Bereketli bir sezon dilerim...

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Fatih kardeşim bende hevesimi alamıyorum ama:/( maçam yemiyor devamlı orada kalmayı hayat zor ba:/)

Trakya dedi ki...

Abi iyi bir ziyaret oldu mısafir perverliğin çok teşekkürler ali abi soruyor ne verdin diye yiyecek olarak tabi sen yazmamışsın ben yazayım abi horozu kesmeye gidiyordun ya hani ben zor durdurdum abi ama yemiş kadar olduk abi yinede herşey için teşekkürler.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Ne demek Şenol abim benim.Abi hakkat horoza kıyacakmıydım ben:/( nasıl kıyılır ona be yürüyüşü yeter onun ba:/)

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Ne demek Şenol abim benim.Abi hakkat horoza kıyacakmıydım ben:/( nasıl kıyılır ona be yürüyüşü yeter onun ba:/)

Trakya dedi ki...

Ya mesela yani anla ba.