23 Şubat 2015 Pazartesi

Arıcılıkta sezon başlamadan önceki son enerji depolamamız:))

İki haftadır tavuklarımın yanına gidemeyince aç kalırlarmı endişelerimi gidermek için cuma günü yola çıktım. Otobanda karda mahsur kalan ve sahipleri tarafından terk edilmiş olan araçların kurtarılması hala sürüyordu.


Silivri ilçe sınırı kar yağışında da sınır teşkil etmiş. İlçeye girdikten sonra bırakın karı yağmur dahi olmadığını görüyorsunuz.


Bahçemin bulunduğu bölgede de aynı şekilde ilaç olacak kadar dahi yağmamışTarlalarda hiç kar yoktu.


Tavuklarımı yemledikten sonra kısa süre kalıp İstanbulun cuma trafiğini düşünerek geri döndüm. Pazar günü ise Yusuf Şimşak kardeşimin arılığına keçi ziyafetine davetliydik. Aklımızda arıcılık çalışmaları yoğunluk kazanmadan son bir kez eğlenmek enerji depolamak vardı.


İlhami abimiz cümbüşünü  getirmiş. Bizde cümbüşlü bir anı resmi çektirelim dedik. Baharda koşturdukça aralarda yadederiz:))


Yusuf kardeşimin arılığı; strafor kovan ve ruşetleri düzenli bir şekilde sezonu beklemekteler. Yusuf abimiz bu sene kaç sezondur hayalini kurduğu strafor kovanlarına kavuşacağını söylüyor. Hatta nano teknolojili boya ile boyatacağını sağlamlık konusunda hiç sıkıntı kalmayacağını da söylemekte. Hayırlısı olur inşallah.


Ormanda yaptığımız kısa gezintide ise pürenlerin açtığını ve arıların ziyaret ettiğini gördük.


Bunlar bence baharda bölge arıları için stok eksikliğine karşı sigorta görevi görmekte.


Resimde gördüğünüz böyle sarı çiçeklerden de bol miktarda açanlar vardı fakat arıların ziyaretini görmedim.


Biz lay lay lom modunda iken ortalık bir ara karıştı ve o esnada kanadı kesik analı bir koloni strafor ruşeti terk etti. Ne oluyor felan demeye kalmadan ana bizimkinin sırtına atladı:)) sanki dili olsa hadi gidelim diyecek gibiydi. 


Koloni açta değil bal stoğu vardı ancak bunlar önlerindeki balı yemeyi bilmiyor olsa gerek ki açlıktan strafor kovanı terk etmeye kalktılar. Analarıda çiçek sanıp nereye kondu:)) Bence bu koloni adam olmaz ama bakalım göreceğiz sezonda.


Yavru alanının hemen yanına açlıktan ölmesinler diye şerbet takviyesi yapıldı :))


Ustam gözlerimi yaşarttı. Niğdenin yöresel bir yemeğini hazırlamak için özel bir kütük oydurmuş. Bunun içinde et ve bulguru dövüyor. 


Dövülen at dağılıp bulgura karışıyormuş Yahu bunda hiç et yok demeyelim diyede çek çek deyip etleri gösteriyordu herkese.


Kıvamını alan, bulgur ve et karışımından ibaret köfte harcını top top yuvarladı. Hani elinede nasıl yakışıyor değilmi:))


Önceden kaynatılmış salçalı suya köfteler dökülerek pişirildi. Oldukçada lezzetli olmuştu. Bundan sonra kütüğünü arabada taşıyacakmış. Aklınızda olsun seni ziyarete geliyorum derse hemen kütüğü unutma deyin:)). Ben böyle lezzetli köfte yemedim.:))


Ev, pardon arılık sahibimiz olan arıcı arkadaşımızda sağolsun hiç boş durmadı. Bizi ağırlamak için tüm gün çırpındı durdu.


Bir işi ustası beğendiyse o iş güzel olmuş demektir. Bu nedenle kalite kontrolü kendisi bizzat yaptı.


Tüm nimetlerin tadına bakıp kilo almaya başladığımız anın özçekimini de unutmadık tabi:))


İnternette bulup aldığım gözlük gibi kullanılan büyütecimi de ustama sattım:)) henüz fiyatta anlaşamadıysakta 300 tlye yutturacağım gibi görünüyor:))


Geçtiğimiz hafta ustamın iş yerinde arkadaşlarıyla yedikleri ve güldükleri tatlıdan aldım bizde gülelim diye. Tatlıyı görünce ki yüz ifadesine bakın bir hele:))


Tatlı yedik:))


tatlı tatlı arıcılık sohbetleri yaptık. Kışın finalini Yusuf kardeşin arılığında yaptık. Sağolsun güzel bir gün geçirtti bize.


5 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Muhteşem abi Final güzel oldu...
Arıcılık adına bu yıl süper olacak gibi dağ taş suya doydu...
Kraliçe arının benim üstümde ne işi vardı bilmem, sonuçta kanat kesik oldumu terkedip gidemiyor...
Bşr daha size köfte filan dövmem, ahada yazdım... :P
Tatlı süperdi beya :)
En önemli detay her arılıkta bir tane konteynır olmalı, arılığa ev konforu getiriyor...

Unutmadan gözlüğü test ettiğim için 300 lira vereceğini, haber içinde tersini yazmışın,hatırlatıyorum...

Sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abi.

Sayenizde güzel birgün geçirdik.Sana katılmamak mümkün değil , belki de bir yıl bununla idare edeceğiz.

Fakat bunun bir yolunu bulup daha sık bir ortam oluşturmalıyız.

Agopun yerimi olur neresi olur bilmiyorum artık:::)))

SLM ve Muhabbetle...

muhteşem turunç dedi ki...

Bi daha köfte dövmeyecekmiş :(.... napacan keçimi kesecen :))Konteynır konusunda seninle hemfikirim. Senin orayada bir tane gerekiyor. Geldiğimizde taşa yaşa oturmaktan bi hoş oluyoruz bea :)) Sağlıcakla kal.

Yusuf abi gerçekten güzel bir gün oldu benim içinde sağolun. Buyuk olasılık bal sağımına kadar artık bununla idare edeceğiz gibi görünüyor. Agopla ustanın arası iyidir onu bir devreye sokalım artık napalım:)) sağlıcakla kal.

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Muhteşem Abim
Selamün aleyküm
Büyük bir afiyetle şifa niyetine yediğiniz köftenin çok benzeri bize farkı versiyonla "analı kızlı köfte" diye geçer.
İnşallah bir gün yolunuz Malatya'ya düşerse sizleri misafir etmekten onur duyarım.
Kafaya takılan büyütecin adresini yazarsanız çok sevinirim.
(Gözlerde biraz zayıflı var da...)
Selam, saygı ve muhabbetle...

muhteşem turunç dedi ki...

Hocam ince davetiniz için teşekkürler. Kısmet bu bellimi olur bakarsınız geliriz. http://www.medicalrehberi.com/ud_gozluk-tipi-isikli-buyutec-20x-13.html
adresinden de alabilirsiniz pek çok yerde var. Ortalama 30-40 tl civarı. Sağlıcakla kaliniz.