7 Temmuz 2014 Pazartesi

2014 Ayçiçeği balında kolonilerle nasıl çalışılır:))

Nektar akımı hızlandı. Arılara çıta ve ballık dayandıramıyorum. Çıtalardan eskiden kalma, ahşap yanaklı olanlara tel tahtayı yarıp gevşemesin diye telin geçtiği deliğin uygun tarafına zımba teli basıyorum ki tel buna dayansın tahtayı yarmasın ve gevşemesin.

Diğer yanak çıtası da böyle zımbalanıyor


Tel takıldığında da böyle


ve böyle oluyor:)) Biraz karadeniz usulü anlatım oldu ama anlaşıldı dimi :)) 
Sadece çıtamı arka planda gördüğünüz 30 dansite 2 cm lik köpükten yapmış olduğum ballık. Mecbur kalınca olmayacak yapılmayacak iş yok işte naparsın ballık kalmadı:))


Pazar günü benim evin hemen aşağısında oturan İsmail Hocamın arısına bakmaya gittim. Maşallah iyi petek kabartmışlar arı 4-5 çıtadan 10 çıtaya gelmiş.


Bir adet telsiz karakovan çıtası vardı, tarafımdan petek kırılınca beraberce iple bağladık. Laf aramızda hocam ki arıdan tırsar..:)) sonunda  maskeyi felan attı, dedim ona artık arıcı oldun kursun son safhalarındasın. 


Kendimide eleştireyim arıda bal blokesi olmuş yavru alanı çok küçülmüş. Gözden ırak olan (aramız 200 metre) böyle oluyor işte artık bir iki yavrulu çıta takviyesi hallederiz artık.


Sonra geçtim kendi arılarıma. Geçen haftadan tespit olduğu üzere 40 ham petekli çıta hazırladım ve dört kovana daha kat attım. 


Üstelik bunlar bu senenin bölmeleri f1 lerim.. Gene yazlık arı açma kıyafetlerimizi giyip çalışıyoruz. Bu arılar işte böyle uysal yeterki çalışmayı bilin. 


Birde film hazırladım. Bakın 2014 yılının ayçiçeği bal akımında kat nasıl atılıyor hemde şort ile. 


Arılarımın temmuz sonuna kadar işleri tamamlandı. Baharda mor olduk inşallah ayçiçeğinde umduğumuzu buluruz.

13 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abi.

Hoca senin şorttan cesaretlenmiştir::))

İnşallah Ayçiçeği beklentilerinizi karşılar.Temenniden başka birşey yapamıyoruz.

SLM ve Muhabbetle...

Mirili Arıcı dedi ki...

Abi ballıklar çoğalmış, şimdi sen balı da koyacak yer bulamazsın filan :)

Bu sene hacıların hocaların cesaret yılı bea maskeyi atan atana :)

Hayırlı günler İnşallah bereketi bool olur ayçiçeğinin...

muhteşem turunç dedi ki...

Yusuf abi hocanın nerden cesaretlendiği değil cesaretinin düzeyini görmeliydin:)) hatta kayınbiraderi idi galiba fotoları çeken arkadaş oda sonunda rahatladı. Babasının arıları varmış dediki bırak bizimkileri maskesiz açmayı yanından bile geçemezsin:)) Abi bu8 sene artık ayçiçeği olsun be hasret kaldık:))sağlıcakla kal.

Fatih kardeşim bal olsunda kova mı bulamadık bea:))bu sene hakikaten hacılara hocalar bi şey oldu diyecektimki aklıma geldi mübarek günlerde açlıktan ne yaptıklarını biliyorlarmıki bea :))) sağlıcakla kal.

Mehmet Yüksel dedi ki...

S.a Muhteşem abi,
Ayçiçeğinden inşallah güzel sonuçlar alırsınız abi,
sakin arı ile çalışması çok zevkli oluyor, neden bu arıya halen karşı çıkıyorlar anlamış değilim.


Selamlar saygılar.


muhteşem turunç dedi ki...

Mehmet abi sayende tanıştık biz bu arıyla sağolasın. Kimse aslında karşı çıkmıyor karşı çıkanların bir grubu hasedinden çatlayanlar diğer grup ise sahtekarlardan karniol aldığını sanıp muğla alan keklenmiş takımı. En kısa izah ise burası Türkiye burda her şey olur demek galiba :)))

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Muhteşem Abim
Selamün aleyküm
İnşallah bütün çıtaların çiçek balıyla dolar. Sakin arı ile çalışmak çok keyif verici. Kayın babam bizim arılar iki yıldır kimseyi sokmadı diyor.
Bu arıların sakinliği ve nüfusu arttırıp bala çalışması çok seri. Özellikle bizim bölgede çok rahat bahar balı alınabilir. Seneye inşallah deneyeceğiz ve bahar balını alacağız.
Resimler her zaman olduğu gibi harika, ders niteliğinde. Elinize sağlık.
Selam, saygı ve muhabbetle...

muhteşem turunç dedi ki...

Sayın hocam güzel söz ve dilekleriniz için teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

Ali Türk dedi ki...

Muhteşem abi hocaya kötü örnek olmuşun beya...
Bu arı sakin çalışmasını bilene demişin, aynen katılıyorum.
2008 Yılında Almanyadan gelen analardan hatırlasan birisine hediye etmiştin, karniol ile çalışamadığı gibi birde iki yıl kafasını sıkacağım türküsü söylemişti. Aynı zat şimdilerde karniolun kimden alındığı önemli demeye başlamış, hey gidi günler daha neler göreceğiz...

Sağlıcakla kal...

muhteşem turunç dedi ki...

Ali abi sorma İsmail hocamda yoldan çıktı gördüğün gibi :)) bu hafta inandı ve maskeyi çıkardı:)) Bahsettiğin şahsa ana arı hediye etmemiz sonucu dersimizi almıştık. Onu kendi haline bırakalım bea:))sağlıcakla kal.

A. Gökhan Dellal dedi ki...

Maşallah Muhteşem Abi, 3 kat arıyı rüyalarında görür bazıları, 4 katı ise rüyasında bile göremez. Çünkü aklı almaz! Hediye işine gelirsek, abi iyi niyetle Gurbetçilerimiz gönderiyor bunu kötüye kullananlar cok maalesef:( Kendini akıllı zanneden o kadar Ahmak var ki Ülkemizde! Iyi dayanıyorsunuz, benim iki günde ayarımı bozdular. Bazı seyleri anlatmak icin karşıdakinin alıcılarının açık yada müsait olması lazım. O da bizim insanımızın çoğunda yokmuş. Acı ile tecrübe ettim bunu. Allah size kolaylık versin. İşiniz zor:)
Selamlar

muhteşem turunç dedi ki...

Gökhan kardeşim dünyaya nereden baktığımız çok önemli. Örneğin sadece ticari amaçlı olarak arıcılık yapıp dostluklarımızın temelinide bunun üzerine inşa edersek karşımızdaki herkesi böyle görmek kaçınılmaz oluyor herhalde. Benim ana hediye ettiğim arkadaş bahsettiğim noktada olunca önceleri garipsesemde hediye atın niye dişine bakıyor bu adam desemde bende neçe sonra anlayabilmiştim kendilerini. Böyleleri için ayar bozmaya düşünmeye değmez bu söylediklerim tecrübeyle sabit:))) sağlıcakla kal.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

Muhteşem bey Maşallah hasatınız bereketli olsun.bahcende güzel aliyi sokma geri bir şey kalmaz..

muhteşem turunç dedi ki...

Ali Osman abi teşekkürler. Bakalım bu sene bizimki pek bahanesi kalmadı gibi gelmeye ama görecez artık. Sağlıcakla kal.