20 Kasım 2010 Cumartesi

arıcılık oyunu.....:(

Öncelikli olarak herkesin geçmiş bayramlarını kutlarım.
Umarım tüm dostlar gönüllerince bir dokuz günlük tatil yapma fırsatı bulmuşlardır.
Ben kendi adıma arılarım ve bahçemleydim. Daha önceden yaptığım planları sırayla uyguladım sonuç benim için oldukça sevindirici. Bunları daha sonra paylaşacağım.
Arıcılık oyunu ne demek derseniz bu yeni bir fikir...:() bir oyun proğramı tasarlayabilsem ve herkes evinde bilgisayarının başında maus ve klavyesi yardımıyla arıcılık yapsa:/)
Ne güzel olurdu dimi.
Her gün defalarca korkmadan arı açabilirdi herkes
bakım yapabilirlerdi ve işi iyi yapanlar puan toplarlardı.
hatta sanal olarak oluşturulan güçlü arılıklar el bile değiştirebilirdi.
Arıcı olmaya gerek olmadan bol ahkamlar kesilir süslü laflar edilirdi
Ama bakdım bu işi birileri yapmışlar sanal bahçevanlık siteleri gibi birsite kurmuşlar bi sürüde oyuncu oynuyorlar.
Bu sitenin bazı kuralları var. Bu kurallardan biri karniol arısı hakkında övgü dolu sözler kullanmayacaksınız. Zaten oyunun formatı gereği karniol cinsi arı seçen oyuncu çuvallıyor koloni hep yavru çürüklüğü oluyor vs vs bi sürü olumsuzluk sonucu oyuncu oyun dışı kalıyor. Fakat bu proğram görsellik fakiri. Adamlar gerçek arılarla hiç çalışmamış olsalar gerek fotoğraf film gibi dökümanları oldukça kıt. Belkı kopyalar ve oyunlarına heyecan katarlar diye bende karniol arısının bazı olumsuzluklarını arılığımdan gerçek görüntülerle paylaşayım dedim.
İlk görüntü balkon garibi bayram tatılı öncesi sizlere ömür. Bunun kanatlarını kesmişdim ya cenazesini balkonda buldum musluğa ana ızgarası koymamda fayda etmemiş atmışlar dışarı. Bu ana zaten Ali Türk ün arılıkdayken problemlı idi ve kutu terkı ıle macerası başlamışdı ve öylede bitti. Nedenine gelince mantıklı bir cevap yok bence ama oyuncular için malum gerekçe tabiki karnıol olmasıdır:)

İkinci kötü haberim geçen sene balkonda bakıp adam ettiğim bal verimi, sakinliği ve koloni gücünü filmlerle paylaştığım balkon fakiri adlı kolonim söndü:(
En son dört hafta önce kontrol edilmişdi.
Ya ana yada günlük yumurta görülmüşdür.
Bu hafta koloni ve ana yok.
ballı çıtaların üçte ikisi kovanda duruyor


Ballı çıtaların bazıları yağmalanmış.

yalancı ana memelerı ve çıkamamış tek tük kapalı yavrular var.

Dip tahtasında çok az ölü arı ve bol miktarda mum kırıntısı vardı.


Evvel zamanda bir çıtanın dortte birine bakıp ahkam kesenler bunada değişik yorumlar yapacaklardır.
Ama yorulmalarına gerek yok.

Bu ana eylül ayı üretimi bir anaydı dolayısıyla muhtemelen spermi bitti ve bu mevsimde ana değişimi eşleşemeyen yeni ana ve yağmalanma veya kovan terki işi bu noktalara getirdi.

Şimdi gelelim işin özüne. Ben arıcılığı sadece ve sadece hobi amaçlı olarak yapmaktayım. Bu işten para kazanmayı düşünmek benim için saflık olur zira amacım para kazanmak olsa mesleğimi bu yönde yaparak bu işle kıyaslanamayacak kadar az eforla ve daha fazla para kazanırım ama benim formatıma uygun değil işte ne yapalım. Yaradan bu formatı bize uygun görmüş.

Bu lafları niye ettim derseniz sanal arıcılık oyunu sitesinin adminleri ana arı üreticileri para kazanmak amaçlı olarak ana arılarının reklamını şöyle böyle yaparlar lafını dillerine dolamışlar. Ben bu günlüğümde laf ederken sadece bir hobimi paylaşıyorum.

Bu güne kadar seceresi belgeli damızlık kullanarak kendim için ana arı üretip kullanıyorum. Eşle dostla paylaşıyorum. Bu sene ilk defa koloni sayımı azaltmak amaçlı olarak koloni sattım. Bundan da doğal bir şey olamaz.

Karniol arısıyla çalışarak kaynakçı eldivenlerimi attım. Gerçek anlamda arıcılık yapabiliyorum. Geçen sene sağlık nedenlerimden dolayı 40 kolonimin 10 tanesini sattım. 7 tanesi gerektiği için bazı dostlara hediye edildi. Halen 8 tanesi gebzede kendilerine yer aramaktalar.

Kalan 15 koloniylede ben arıcılığımı yapmaya devam ediyorum. Bu 40 koloni tek bir koloni ve Ali Türk ün damızlık ana arıları kabul ettirip bana vermesi sonucu gelen 5 koloniden bu hale gelmiştir. Yani eski dönem acemiliklerime rağmen bunlar olmuşdur.

Nedir bu durumun sebebi

1-karnıol arısıyla çalıştım.

2- Acemide olsam gerçek arıcıydım sanal değil.

3- yaptıklarımın hepsini şu an olduğu gibi paylaştım sadece doğruları paylaşmadım.

4- bu işden bazıları gibi madddi çıkarım olmadığı için de hiç yalan söylemedim.

5- sonuç olarak doğru şaşmaz derler ya öyle oldu işte.

Bu arıcılık oyunu sitesinde karniol arısı çok fazla yavru çürüklüğüne yakalanıyor diyor bir oyuncu. Türkler de sık bronşit olurlar demek gibi bir şey bu. Yav yavru çürüklüğü mikrobik bir hastalık sen arıya bakamazsan zayıf düşürürsen eski ve pis petekli tutarsan tabi olur zaten bu şartlarda eşek arıları bile olur. Sen kötü beslen kış günü ayazda gömlekle gez bak nasıl bronşit oluyorsun. Çok kovan terki oluyormuş bende bir tane oldu izahda gayet net. Niyemi ben sanal arıcılık yapmıyorum arılığımda gerçek arılarla ve aklımı kullanarak bu işi yapıyorum. Arıları ormana atıp 2 ay yanlarına gitmeyip sonrada aaa şundan oldu aaa bundan oldu deyip milleti kandırmıyorum.

Şimdi ben soruyorum sizin bunları yaparken ne çıkarınız var. Hadi etrafınızdaki oyuncuları anladık onlar can sıkıntısı gideriyo. Sizin amacınız ne..

Ama size tavsiyem yapmayın kardeşim azda olsa sizi ciddiye alan gerçek arıcılar oluyor ve laflarınıza bakarak bu işe giriyorlar zarar ediyorlar. Siz değilmisiniz ana kutularını arılandırıyorum deyip ahkam kesen ne oldu bir emekli öğretmen abimiz sizin laflarınızla yola çıktı ve ortada kaldı geçtiğimiz yıllarda.

Bir arkadaş diyorki x kişiden karniol aldım.. Sormak lazım nerden anladın karnıol olduğunu. Belgelimiydi adamın damızlığı. Sonrada şöyle oldu böyle oldu.

Zat ı muhteremın bırıde bloglardakı uslupdan dolayı artık izlemiyormuş. Buna kargalar bile güler. Benim izleyici sayım bayağı arttı son zamanlarda ve sen beni en fazla izleyenlerdensin. Çünkü yaşadığın yerde blogu olan başka kimse yok. Bloggerın ıstatıstık bolumune girince senın yaşadığın yerden benım blogun ızlendığı göruluyo. Dedim ya her laf edılırken bilgi desteklı olmalı diye aksı halde boyle oluyor işte:)

Söylenecek malesef tek bir şey var oda allah hepimize akıl fikir versinki bu işi doğru düzgün yapalım ve insanımız sağlıklı bal yiyebilsin.

BU HABER BAYRAM KUTLAMASIYDI...TATİLDE NELER OLDU NELER YAKINDA..

9 yorum:

lingistis dedi ki...

Greetings!!!

We would like to inform you of a new bee blog…

“Melissologia H.B.F. the Blog”
http://melissologiahbf.blogspot.com/


which is intended for the Internet community in large... that is for all of us interested in bees. Here you will find the updated topics from bee blogs all around the globe. Needless to say that this blog is already included in our list!

Hope you enjoy “Melissologia H.B.F. the Blog”

http://melissologiahbf.blogspot.com/

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın hocam geçmiş bayramınız mübarek olsun.Tecrübeler iyi veya kötü paylaşılınca en azından hatalar tekrarlanmaz,iyi çalışmalar ,kolay gelsin.Saygılar sunuyorum.

ALİ ŞEKERLİ dedi ki...

Abi, karniol adını anma birileri yine histeri krizine girecek...

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Değerli "Lingistis" kardeşim bloğun güzel..

İlhami abi evet seninde bayramın kutlu olsun..

Ali Şekerli abi ne o histeri krizi lafları bakıyom benim mesleğede el attın ama ne yalan söyliyim teşhis de doğru..:/)

kadıoğlu dedi ki...

evet değerli doktorum haklısın X yerden yazmak zorunda idim çünkü kişiler pek önemli değil çünkü o x kişiyi tanımayanımız yok karnıyılı bir çok yabancı sitelerden oğluma çeviri yaptırarak özelliklerine hayran kaldıydım birde o dönemde x kişi karnıyıl f1 ürettiğini beyan edince balıklama atladık tabiki benim gibi bir çok arıcıda ama sonumuz hüsranla bitti tabiki artık karnıyılın geri kalan mazisini hep beraber yaşadık

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Muhteşem abi,paylaşımların insanlara ders verir nitelikte eleştiri ve öz eleştiriyi gerektiğinde yapıyorsun.Kulağı derste olmayan ve benlik duygusu içinde olanların anlaması mümkün değil.Histeri bir hastalıktır.Derdi veren Allah dermanını verir.Senin bu alemde bulunman büyük şans.Allah sana kolaylık versin,hastaya da şifa.Saglıcakla kalın.

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abim benim::))
Abi usta arıcılar söndürmedik koloni bırakmadılar, bu nasıl acemilik, acemi ve hobici bir kaç kovan arıyı katlayıp 40 kovana çıkartacak, ustan gözlerinden öper diyecem, böyle adamın ben ellerinden öperim. Hemde arıların karniyol::)))

Abi bırak bize saldırsınlar, bizim geldiğimiz yerlere onların hayali bile ulaşamayacak.
Bize karşı tavır takınanlara bir sormak lazım biz ne arısı kullanacağız. Kafkas arısının bir çok yere uymadığını bu güzin ablalar çok iyi biliyor.

O zaman bu ülkede kafkastan başka bana damızlık arı versinler kullanalım.
Varmı böyle bir damızlık yok.
Bırak bunlar bizi ugurlayıp kendilerini bitirmeye devam etsinler, oturdukları yerden kitap okuyup akıl versin bakalım. Olanla olmayan birmi, bilenle bilmeyen birmi, insanları bir noktaya kadar kandırabilirler, biz ne olmuşşa yazıyoruz. İnsanlar ölüyor, bunların kullandıkları arılar yaz orrtasında sönerken, iyiki karniyol kullanmamışlar diyorum. Söndürdükleri arılar savundukları ne oldugu belli olmayan melez arılardı::)))

Çok met ettikleri bir arısınıda açamıyordu, ürettiğim üç anaarı alıp, ben o arıyı üçe bölüp anasını öldürdüm, hey gidi günler hey. Her halde o günlerin defterini açacağız durum onu gösteriyor.

Kal sağlıcakla.

TUNCAY HADİSE dedi ki...

Muhteşem Abi,
Seni üzmek istemem ama bundan sonra bu karniol ismini benim blogumda da çok kullanacağım.Acemilik işte...

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Asım abi zaten artık arıcılar menşeini sorgulamadan ayakkabu bile almazlar gibi geliyor bana...

Vecdi abi bu iş senin benim gibi hobiciler için yıkım yapacak bir meta değil ama bizi adam sanan ve evinin geçimini arı üzerine kurgulayanlar var ki işte onların çocuklarının hakkının yenmemesi için eğri oturup doğru konuşacağız.

Ali abi bizim herşeyimiz ortada. Öyle el öpme ayaklarını da yemezler bilesin peşinden iş bayram harçlığına gelir sonra..:/)

Tuncay abim sen benim hemşerim olarak üz beni be abi:/)