12 Nisan 2010 Pazartesi

Çiçekler açtı bahar geldiii...

Bu hafta sonu kursların bitimi ile rahatlamış olarak arılığa gittim. Yol boyu ve Ereğlide gördümki kanolalar açmış. Moral düzeyimiz üst seviyelerde. Bu sene rahatlamak amaçlı olarak 10 tane koloniyi elden çıkarmışdım. Verdiklerim en güçlülerdi. Gene en son bir buçuk hafta kadar önce invert şurupla besleme yapmışdım açlık sınırında olan kovanlara. Artık beslemeye son verdim. Sıradan kontrollere başladım. En zayıf 5 çıtalı kolonilerimde bile verdiğim ham peteklerin kabartılmış olduğunu gördüm.Bir buçuk hafta öncesi verdiğim ham peteklerin hepsi kabartılmış.

Gene 7-8-9 çıtalı olan kovanlarımın yavru durumları 3-4 çıtada ve bu düzeyde tüm çıta yüzeyi kaplanmış durumda. Bu düzeydeki kapalı yavru çıktığı zaman en az iki hatta üç çıtayı saracak arı demekdir buda arıların sıkışması ve oğula meyletmesi demektir.

Bu düzeyde yavrusu olanlara kat attım.

İsmi lazım değil bazı arkadaşlar geçen haftalarda karakovanlarıyla hava atmaya çalışmışlardı. Bu hafta bizim karakovanın durumu buydu.

Mecburen şerbetlik çıkarıldıki zaten gerek de kalmadı. Bundan sonrasını kanola balı olarak bana hazırlarlar artık:)

Beyaz ahşap tutkalı çok güzel köpük bardak yapıştırıyor. Bu sene böyle beş bardakla besleme yapmıştım keratalara.

Bizimki bu görüntüler karşısında bakalım nasıl öamura yatacak. Yok ben senden geç arı sülkeledim de felan gibi:)

6 yorum:

ALİ ŞEKERLİ dedi ki...

Muhteşem abi; yanında kanola varken arı beslenirmi be ne çok şekerin var öyle:)

Dikkat et arıları oğula kaçırma!

Kolay gelsin inşallah bu yıl da kovan sayın artar:)

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Muhteşem abi,kovanların maşallahı var. Karakovan sattıgın kovanların bir kısmını tekrar dolduracağa benziyor.Saglıcakla kalın.

ALİ TÜRK dedi ki...

Yav seninkide karakovanmı ?
Daha geriye dayanmaya bir sürü yer var. Bendeki karakovanın arkaya gelmesine bir şey kalmadı, moralin bozulmasın, diye son görüntüleri yayınlamıyorum, bu kıyagımıda unutma. Daha çok fırın ekmek yemen lazım ustana kafa tutma, alırım karakovanını.::)))

Mehmet Yüksel dedi ki...

abi maşallah görüntüler süper,sezonun hayırlı uğurlu olsun selamlar saygılar.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Ali şekerli abi banada öyle geliyor bu sene artacaklar:( niye dersen hızlı girdik evelallah bu sene oğul çıkarmasamda bölme yapmak zorunda kalacam.

Vecdi abi karakovanın bu sene maşallahı var hakkaten hayırlısı bakalım

Canım ustam sana kafa tutmak ne haddime ama gel sen şu karakovanını bana ver anlaşalım:)

Abi evet bu sene sonbahardan kışa güçlü arıyla girmenin faydalarını görüyorum. Bu görüntüler genede zayıf arılarıma ait..Bilmukabele.

SAİM AHMET GÜREL dedi ki...

Muhteşem Abi,
Konolalar çicek açtığı zaman oğul sezonu da başladı demektir. Boş kovanları fazla fazla hazırla. Sende yoksa bizde boş kovan çok. Haber ver yeter. Sezonun bereketli olsun.
Selamlarımla,