14 Eylül 2009 Pazartesi

12-13 Eylül yapılanlar....

Çalıştığım iş yerinde bulundurduğum ruşet millete aman vermez olunca Ereğliye götürmüştüm onu. Son tur varroa ılaçlaması yaptım ve şerbet verdim. Hoş bunun ihtiyacı yok gördüğünüz şerbetliğin altını bile ördüler. Kış arılarını yeterince hazırlasın diye besleme yapıyorum.


Benim sepet kovan arslanlar gibi.. Cumartesi bir doldurdum şerbetliği ..Pazzar günü baktım boşalmış.Pazar günü hemen bır daha doldurdum. Bu sene kışı çıkarırsa tamamdır..


Bu hafta kovanlara 750 gr kuru toz şekere tekabul edecek şekilde şerbet verdim. Bu artarak devam edecek...Bu arada gece gündüz ısı farkı benim orada hissedilir ddüzeyde bu nedenle sıkıştırma işleminede başladım. Arıların basmadığı çıtaları alıyorum. Çıkan çıtaları ise güveden korumak amaclı olarak ise boş bir ballığın uzerını naylonla kapadım..


bunun uzerine koyduğum ballıklara çerçeveleri yerleştiriyorum.


Boş bir yerinede kapak içinde asetik asit koyuyorum.


En son olarak da üzerine naylon lapatıp acılmaması ıcın de bır bos ballıklada kapıyorum.


Karakovan da kontrol edildi tabiki yarıyı bulmuşlar. Bunlarında şerbet takviyeleri yapıldı.

Bu gun pazartesi balkondaki "karniol" u kontrol edelim dedim açtım.. Yumurtalar atılmış dedim havan batsın bee:)))


1 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abi karakovanın nufusu çok az. Karakovan iç alanı çok geniş, arılara kadar olan bölüme çuval bassaydın sıkıştırma yarine geçerdi. Bizde karakovana çuval basarak alan daraltıp sıkıştırılardı. En dandik arıları sepetle karakovana koymuşun.İnşallah bahara çıkarlarsa tutamazsın, bahara çıkmama olasıklarıda yüksek.
Karniol anaarıların kabulunde kendi ırkından olursa görüldüğü gibi hiç sorun yaşamadan kabul ediliyorlar.Başka ırklar kabul etsede anaarıya ilk etapta kalıcı hasarlar veriyorlar. İlerdede kovan anaarıyı bir türlü degiştirmeye kalkıyor.Bunu tabiki öğrenene kadar neler çektiğimizi ikimiz daha iyi
biliriz.::)))

At bakalım havanı.

Unutmadan söyleyeyim, niye arılara şurup veriyorsunki, kap gel pürene masraftan kurtul.