27 Şubat 2017 Pazartesi

Bahar geldi..

Artık bahar geliyor. Geçtiğimiz hafta bir yapı marketi gezerken bahçe bölümündeki çiçeklerde bal arılarını gördüm. Dedim işte bu:)) Bahar geldii.:))


Tam yakalayamamışım ama bambus arısıda uyanmış bacakları polen doluydu.


Cuma günü Harbiye Askeri Müzesindeki arıcılık festivaline gittim. Malzemeciler yönünden katılan firma sayısı oldukça düşüktü. Sadri abi ile gezerken Güner Kayralın standına uğradık. Gene yeni ve ilginç ürünleri ile yerini almıştı.


Geçen sene ameliyat vs derken arılarımı üç dört haftada bir ziyaret edebilmiştim. Bu nedenle de oğula meyletmesinler diye bol bol bölmüş haziran başı gibide birleştirmiştim, ama gene kışa 34 arıyla girdim. Şubat ayında ilk kontrolümde de 32 arının faaliyette olduğunu gördüm. Baktım baş edemeyeceğim sayıdayım hemen ilan verdim. Akşamınada satıldı. Alan arkadaşlarda cumartesi günü geldiler.


Arılar tek tek kontrol edilerek kovanlara aktarıldı.


Benim kızlar sıfır kovanları görünce bayram ettiler. Yeni sahiplerinin ellerinden yüzlerinden öperek teşekkür ettiler. Arada hedef şaşırıp benide ihmal etmediler. Bu nedenle iş güvenliği tedbirleri üst düzeydeydi:))


Eldiveni olmayanlarda kendince çözüm ürettiler:))


Alan arkadaşlar arıların hayrını görsünler inşallah.  Sonuçta arıcı arkadaşları uğurladım. Ben rahatladım kalan arıyla kendimi yormadan hafta sonlarımı keyifle geçiririm.


Bizim usta köklendirme videoları paylaşıp durmakta bu aralar:)) yanlız geç kaldı bu işleri sonbaharda yapacaktı. Ben kendi adıma yapmıştım hani sonuç nasıl olacak bilemediğimden dolayı ilerde paylaşmayı düşünüyordum ama bilesinizki ilk denemelerimi bu sonbaharda başlatmış bulunuyorum.


Arıcı arkadaşlar öğlene doğru geldiler onları beklerken kaç senedir ihmal ettiğim kayısı ağaçlarımı da budadım biraz şekle şemale geldiler.


Anlayacağınız bu haftada behçemle ve arılarımla özlem giderdim. Bahar geldi artık.

4 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Muhteşem hocam arıları niye ucuz ve zamansız sattın, sen nasıl kayserilisin :)
Gerçi orası bizi ilgilendirmez de, bunu ne zaman kutluyoruz :)
Arıları alanlar hayrını görsün. Bir ara telefonda sordum akşlama doğru hala aktarma devam ediyor dediydin, arıların nufus sayımımı vardı :)

Köklendirme işleri çelikleme olmayan bitkilerde yapılır, üzüm ve inciri toprağa sok çelikler kendisi tutar ba :)
Sağlıcakla kal.

muhteşem turunç dedi ki...

Sevgili ustam:)
Arılarımı ucuz sattığımı da kim söyledi:)) Arkadaşların paraları çok değerliydi alın teri kokusu vardı o nedenle inan ederinden fazlaya sattım. Hatta üzerine birde ekstradan dua ettiler bana. Ben kayserilinin okumuşuyum:))Kutlama işine gelince sırayla oluyoru bu işler senin münübüs sırasını bir savsın hele koley:)) Arı aktarma işi kısa sürdü, içlerinde bir Ahmet abimiz vardı ki ballı çıtalara kadar baktı sağolsun:))

Köklendirme işine galince görecez bakalım neler olacak. Bu işler meşeye kestane aşılamaya benzemez:))

Sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abim.

Alanda verende hayrını görür inşallah. Kanaatkar insanın hali bir başka oluyor.

Aramızda gerçek hobici olan sensin.Ben kızlarıma kıyıp veremiyorum.Emin ol bazen böyle satılık arı ilanını görünce alayım diyorum ama bir tarafım oğlum sen çıldırın mı diyor..

Neyseki hala o diğer tarafımı dinliyorum..::))

Bazen insanlar arı almak için beni arıyor, abi satarmısın diye ...

Oğlum adam kızlarını satar mı beya ...diyorum....::))

Fakat işin aslı senin yaptığın doğru.işin daha fazla zevkine varabiliyorsun.Üstelik kendine de zaman ayırıyorsun.

Belki ileride ben de yorulmaya başlayınca seni takip ederim...

Buda yapmışsın ama senin bir usta ve bir yardımcı budamacın vardı.Bir bize haber vereydin gelirdik bea..::))

SLM ve Muhabbetle...

muhteşem turunç dedi ki...

Yusuf abim
Bende kizlarimi vermem vermesine evde kalmalarina gönlüm razi gelmiyor . Bakamayinca oğula gidecekler telef olacaklar o beni daha çok uzuyor.
Iyisimi 10 arı hakkını vererek yaparım diyorum. Ben budamacilarin cagirmasina cagiririm de ustaya ayıp olur diye endiseleniyorum. Sırasını almayalim :))
Sağlıcakla kal abi.