19 Eylül 2010 Pazar

Kış hazırlıkları tam gaz.....:(/)

Bu hafta cuma akşamı arılıkdayım. İşe invert şurupla başladım. 30 litre kadar hazırladım:( derdim neyse...Geçen hafta uyguladığım son formik asitlerde buharlanmış. Şişeleri ve kartonları topladım.Tüm kovanlar sırayla elden geçti. Özellikle ana kontrolu yapıldı. Kiminin kendileriyle kimininde günlük yumurtalarıyla müşerref olup rahatladık. Bu uygulamada hiç ana kaybı yaşamadım.


Bazı kovanlarda fazlalık teşkil eden petekleri aldık.


Elimde 5 adet kat kaldı. Bunları kullanarak 5 litrelik bidonlarda invert şerbet uyguladım:) Musluklara şezlong ve şemsiyeleri çıkardılar anında havada sıcak nektarda böyle bol olunca sandılar temmuz ayı geldi yeniden:)


Bir gün sonraki durum yarıya kadar çekmişler şerbeti..


Geçen hafta farelere karşı elek telli uygulama yapmışdım. İneklere yaranamadık işi gücü bırakıp bunu kemiriyorlar.


Anında ahşap aparatlar yerini aldı musluklarda. Hem fare hem yagmaya karşı önlem tamam.Bu haftanın enteresan olaylarından birisi de cuma akşamı arılıkda yaşadıklarımdı. Kovanlarımdan birisi tam gaz çalışıyordu. Akşam saatleri ve hava serinlemiş. Diğer kovanlarımda gidip gelen hiç arı yok. Bu kovan sanki ayçiçeği tarlasına çalışıyordu.

Yagmacı kovan
Yükleyen mturunc. - Komik hayvan videolarını izleyin.

7 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abi tepenin arkasındaki arıcı dediğin senin eski ustan degilmiydi ?::))
Adamın yazın oğullarını topla, sonbaharda da arılarını yağmalat sonrada ustana Allah bilir ahkam keseceksindir::))
Ne günlere kaldık, kal sağlıcakla.

İlhami Uyar dedi ki...

DEğerli hocam siz görevinizi yapmışsınız arılarda sizi mahcup etmezler herhalde,sorunsuz dönem dileklerimle,saygı ve sevgilerimi iletiyorum

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Muhteşem Abi.

Bir faren eksikti o da kadroya katılmış hayırlı olsun:) Yerinde olsaydım musluklar için ideal çözüm sürgülü musluk kullanmak.İstediğin zaman istediğin kadar açve aynı zamanda kovanın havalandırmasını da engellememiş oluyorsun.

SLM ve Muhabbetle...

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Muhteşem abi,formik işi kafamı karıştırmaya devam ediyor,gönderdiğin şişeler 60mililitre formikten koyacağız,bazı arkadaşlar nohut kadar formik jel varroa etkili diyor ve alan alana,Allah Allah benim hesabım kuvvetli ama 60mililitre eşittir nohut tanesi kadar formik jel.nasıl eşit oluyor anlayana aşk olsun.O zaman jelin şişesi 6kg gelir,haltermi çalışsak.Abi hoca 2kg et getirmiş eve hanımı yemek yapa,akşam hoca eve gelince şu yaptığın et yemeğini getirde yiyelim.Hanımı tek başına eti yemiş,hocam eti kedi yedi,hoca kediyi tartmış 2kg demişki hanım kedi 2kg eti yemişse kedi nerde,yememişse et nerde.Biz en iyisi vazeline fomiği katalım jel yapalım,1 litre ile çok nohut tanesi çıkar,Kıssadan hisse buna derler.Saglıcakla kalın.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Ali abi ne ahkam kesmesi yav sayende sesimiz nefesimiz çıkmaz oldu be:/()

İlhami abi teşekkürler..

Yusuf abi havalandırma problemim altlıklar telli olması nedeniyle yok ama aynı fikirdeyim o sürgülü musluklara geçiş yapacağım..

Vecdi abi hani tv de bir dizinin tanıtım parçası vardı adam tekerleme yapıyor "benim adım kedi, kedi eti yedi üç kere dokuz yirmi" deyip çocuğunda yedi demesini beklerken çocukda elli sekiz diyor ya bizim millet de böyle anlamayana anlatamazsın abi..

Adsız dedi ki...

abi ücüncü resimde varova görülüyor dikatli ol slanlar kastamonlu mustafa yılmaz

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Mustafa abi kanatsız arı varda varroayı goremedım. Ama bu sene ıyı mucadele edıyorum varroayla..